Mini Kumpir

Mini Kumpir

Üyelerimizden Nurgül Hatem’e bizimle bu tarifi paylaştığı için teşekkür ederiz.

MİNİ KUMPİR

  • 5 adet orta boy patates
  • 2 yemek kaşığı tereyağ (küçük küçük doğranmış)
  • 1 su bardağı haşlanmış bezelye (ben konserve kullandım)
  • 1 su bardağı haşlanmış mısır (ben konserve kullandım)
  • Mayonez,Ketçap
  • Tuz

Mini Kumpir Tarifi ve Yapılışı:

Patatesleri iyice yıkadıktan sonra bol suda iyice yumuşayana (çatalı batırdığınızda rahatlıkla girmeli) kadar haşlayın.

Konserve mısır ve bezelyeyi bir süzgeçe koyup bol su ile yıkayın. Haşlanan patateslerin sıcakken kabuklarını soyun. (Elinizin yanmaması için, yanınızda bir çukur kasede soğuk mümkünse buzlu su bulundurun. Her yanma hissinde bu suya parmaklarınızı daldırın. Böylece soğuk suyun şokuyla sıcak patatesleri daha kolay soyabilirsiniz.)

Derin bir karıştırma kabına soyduğunuz patatesleri koyun. Bir çatal veya patates ezici ile patatesleri ezin. İçine tereyağ parçalarını ve arzu ettiğiniz miktarda tuzu ilave edin. Hepsini iyice karıştırın. Ben burda biraz parmaklarımla hamur yoğurur gibi karışımı yoğurdum.

On beşli muffin kalıbına muffin kağıtlarını koyun. (Eğer böyle bir kalıbınız yoksa muffin kağıtlarının tam oturacağı küçük bir kasede işinizi görür. Önemli olan kağıtlara malzeme girdiğinde açılıp gitmesini engellemek.) Her kalıba 1-1,5 yemek kaşığı dolusu patates karışımından koyun. Kaşığın arkası ile patatesin üzerini düzleyip parmağınız ile ortasını havuz şeklinde açın.

Havuzlara arzu ettiğiniz miktarda bezelye ve mısır doldurun. Bu şekilde tüm muffinleri garnitürle doldurun. Yada istediğiniz malzemeleri koyun. En son üstlerine biraz daha tuz serpiştirin. Servis yapmadan hemen önce ketçap ve mayonez ile kumpirlerinizi süsleyin. Afiyet olsun..

Şunlar da hoşunuza gidebilir (=